Chovateľská stanica plemena zlatý retriever rodinného typu
Menu

Správna výživa zlatého retrievera

Výživa šteniatka

Najdôležitejší je prvý rok života šteniatka zlatého retrievera. Tomu by malo samozrejme zodpovedať aj krmivo. To, čím budete šteniatko kŕmiť, má priamy súvis s jeho ďalším rastom a vývojom. Preto je dôležité uistiť sa, že jeho krmivo obsahuje všetky potrebné vitamíny, minerály a živiny. Pri preberaní šteniatka vás oboznámime s jeho stravovacími návykmi a odporúčame vám odskúšané krmivo. V prípade šteniatka zlatého retrievera odporúčame krmivo s nižším obsahom bielkovín, aby dochádzalo k rovnomernému rastu. Krmivá s vysokým obsahom bielkovín negatívne vplývajú najmä na správny vývoj labiek. Krmivo by malo obsahovať tzv. chondroprotektíva. Všetkým majiteľom našich šteniatok odporúčame do jedného roka kŕmiť odporúčanými granulkami. Tzv. BARF (kŕmenie psíka surovou stravou) neodporúčame do veku 7 mesiacov vôbec. Barfovanie je vhodné iba pre tých, ktorí si o tejto problematike naštudovali množstvo informácií a majú s týmto spôsobom výživy bohaté skúsenosti.

U nás už vo veku 3 týždne poskytujeme okrem granuliek rozmanitú stravu. Vďaka tomu budujeme vzťah človek - šteniatko. Okrem surového mäsa ich naučíme chrúmať zeleninu (na miesto pamlskov) a ovocie. V prípade, že zistíme,  že šteniatko je na niektorý druh stravy alergické, budeme vás o tom informovať. V prípade, že zistíte, že vaše šteniatko sa nadmerne škriabe, vykusuje sa alebo sa mu robia červené fľaky na srsti, kontaktujte svojho veterinára. Snážte sa zistiť, po akej zložke stravy dochádza k takémuto správaniu. 

Čím nekŕmiť zlatého retrievera

Sladké keksy majú vysoký obsah tuku a nízku nutričnú hodnotu.

Kosti - surové aj uvarené kosti (najmä hydinové) môžu uviaznuť v krku, alebo v tráviacom systéme. Môžu poškodiť zuby a vyvolať zápchu. V prípade, že váš psík niečo pozrel, prestane piť a jesť a začne byť smutný, obratom navštívte veterinárneho lekára.

Čokoláda, hrozno, cibuľa a cesnak - konzumácia väčšieho množstva môže byť pre psíka smrtelne nebezpečná. Vo všeobecnosti platí, čím je psík menší, tým menšie množstvo postačuje k otrave.

Správna výživa zlatého retrievera
Správna výživa zlatého retrievera
Správna výživa zlatého retrievera
Správna výživa zlatého retrievera